środa, 5 marca 2014

ŁUKASZ SKĄPSKI | PRZAJA MOIMU HAJMATOWI w ramach wystawy A Place Where We Could Go

Otwarcie: 8 marca (sobota) godz. 19:00 w CSW Kronika w Bytomiu.

Projekt polega na stworzeniu wzornika tatuaży na temat „Przaja moimu hajmatowi" lub „Mōj hajmat mōm rod", czyli po polsku „Kocham mój Heimat". To śląskie zdanie jest tematem tatuaży zaprojektowanych (namalowanych) przez zaproszonych do projektu artystów.
„Projekty” przybiorą formę obrazów na płótnie lub papierze. Hasło „Mōj hajmat mōm rod lub „Przaja moimu hajmatowi" w całości lub fragmentach pojawi się na obrazie. Tytułowe hasło zawiera trzy słowa o różnym pochodzeniu: "przaja" z czeskiego, "moimu" z polskiego i "hajmatowi" z niemieckiego. To trzy języki, które miały największy wpływ na język śląski.
Małe ojczyzny, gwary, lokalne języki, budownictwo i obyczaje stanowią o bogactwie kultury. Wraz ze zniknięciem każdej, choćby najmniejszej kultury lokalnej kultura staje się uboższa. Ślązacy do dziś mają żal do Polaków o to, że podczas PRL-u w szkołach na Śląsku tępiono wśród uczniów język śląski. Rugowanie śląskiej kultury przez władze PRL-u miało przyczyny polityczne i zadekretowane było przez władze w Warszawie. Niektórzy z polityków nadal jednak nie rozumieją subtelnej problematyki śląskości Śląska.
Kontekstem dla pomysłu wystawy, przez który można odczytywać ten wielowarstwowy projekt są też z jednej strony bulwersujące, anty-śląskie i nacjonalistyczne wypowiedzi części polskich polityków, wzrost popularności skrajnych i nacjonalistycznych ruchów populistycznych w Europie środkowej. Z drugiej, idee organizacji śląskich na wprowadzenie autonomii Śląska, na koniec zaś walka niektórych środowisk na Górnym Śląsku o uznanie Śląszczyzny za język a nie gwarę. Możliwych kontekstów dla odczytań projektu jest wiele więcej.

Artyści współtworzący wzornik: Ayuta, Rafał Bujnowski, Paweł Jarodzki, Łukasz Jastrubczak, Tomasz Kowalski, Piotr Kurka, Kamil Kuskowski, Mikołaj Małek, Malwina Rzonca, Wilhelm Sasnal, Grzegorz Sztwiertnia, Małgorzata Szymankiewicz.

Z powstałych obrazów powstaje wystawa oraz edycja wzornika - książki artystycznej w limitowanej edycji. Wydrukowany wzornik trafi do studia tatuażu. Wybrane przez ochotników posiadania tatuażu obrazy ze wzornika tatuowane będą darmowo przez czas trwania wystawy w Kronice. Wykonane tatuaże będą fotografowane, a odbitki uzupełniać będą sukcesywnie wystawę.

ŁUKASZ SKĄPSKI (ur. 1958) - artysta wizualny. Absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. W latach 2002-2009 wykładowca w ASP w Krakowie. W roku 2006 otrzymał stopień doktorski w ASP w Poznaniu, w 2012 habilitował się na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2010 roku prowadzi Pracownię Intermediów na Akademii Sztuki w Szczecinie. Tworzy instalacje, obiekty, filmy wideo, fotografie. W ostatnich latach główny akcent kładzie na tematy społeczno-polityczne. Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Fotografii w Krakowie, Galerii Arsenał w Białystoku, Bunkrze Sztuki w Krakowie oraz w kolekcjach prywatnych. Od 2001 roku jest członkiem założycielem Supergrupy Azorro.

oraz:
 AYUTA (ur. bez daty) - artystka wizualna występująca pod pseudonimem. Debiut wystawienniczy podczas wystawy „Przaja moimu hajmatowi" w Kronice.

RAFAŁ BUJNOWSKI (ur. 1974) – malarz, grafik, autor filmów wideo, instalacji, akcji artystycznych. Ukończył Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Współtwórca Grupy Ładnie. W latach 1998 – 2001 prowadził Galerię Otwartą w Krakowie. Laureat prestiżowej nagrody Kunstpreis Europas Zukunft (2005). Reprezentowany przez Galerię Raster w Warszawie.

PAWEŁ JARODZKI (ur. 1958) – malarz, grafik, rysownik, autor komiksów. Zajmuje się również poezją i sztuką wideo. Ukończył Wydziale Malarstwa, Rzeźby i Grafiki w PWSSP we Wrocławiu. Współzałożyciel grupy Luxus. Pracuje w różnych konwencjach stylistycznych, posługuje się szablonem i cytatem, świadomie odrzuca poprawność rysunkową i formalną. Jest profesorem wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz kuratorem BWA Awangarda we Wrocławiu.

ŁUKASZ JASTRUBCZAK (ur. 1984) – artysta wizualny. W 2009 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Tworzy filmy, instalacje, fotografie i rysunki, komponuje muzykę. Jego prace pokazywały galerie w Nowym Jorku, Madrycie, Dortmundzie oraz Liverpoolu. Debiutował dwoma wystawami indywidualnymi w CSW Kronika w Bytomiu. Laureat nagrody dla młodych artystów Fundacji Deutsche Bank „Spojrzenia 2013”. Wykłada na Akademii Sztuki w Szczecinie. Reprezentowany przez Galerię Dawid Radziszewski.

TOMASZ KOWALSKI (ur. 1984) – malarz, rysownik, autor kolaży, obiekto-maszyn, instalacji, prac wideo. Komponuje również muzykę. Ukończył studia na wydziale malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Członek efemerycznych formacji muzycznych Anna Dymna Ensemble i Masters of the Universe. Mieszka i pracuje w Berlinie i Krakowie. Reprezentowany przez Galerię Dawid Radziszewski.

PIOTR KURKA (ur. 1958) – artysta wizualny. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie obecnie prowadzi Pracownię Działań Intermedialnych. Współzałożyciel Koła Klipsa (1983). W latach 1988-1989 artysta współpracował także z Neue Bieremiennost. Twórczość Piotra Kurki nasycona jest duchowością, niezwykłą wrażliwością w postrzeganiu rzeczywistości oraz silnym ładunkiem emocjonalnym. Cechuje ją narracja z pogranicza świata realnego i nadrealnego, obfitująca w zaskakujące metafory i symbolikę.

KAMIL KUSKOWSKI (ur. 1973) - artysta wizualny. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. Obecnie pracuje na Akademii Sztuki w Szczecinie. W swej twórczości zmaga się z medium malarskim, miejscem malarstwa w sztuce oraz jego historią, przez co dochodzi do refleksji nad ramami instytucjonalnymi sztuki.

MIKOŁAJ MAŁEK (ur. 1983) – artysta wizualny, malarz, autor instalacji i prac wideo. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawiał indywidualnie m.in. w krakowskim Bunkrze Sztuki.

MALWINA RZONCA (ur. 1973) – artystka wizualna. W swej pracy wykorzystując takie media jak: malarstwo, taniec, performance, videochoreografia i fotografia. Studiowała w ASP w Krakowie. Od 1991 r. prowadzi działalność artystyczną w dziedzinie tańca współczesnego.

WILHELM SASNAL (ur. 1972) – artysta wizualny. W swej twórczości zajmuje się motywami zaczerpniętymi z życia codziennego, wykorzystując takie techniki jak malarstwo, film, rysunek, czy plakat. Uzyskał dyplom na krakowskiej ASP. Współtwórca Grupy Ładnie. Związany z warszawską Fundacją Galerii Foksal. Jego prace wystawiane były w najważniejszych galeriach w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Krakowie.

GRZEGORZ SZTWIERTNIA (ur. 1968) – artysta wizualny. Malarz, twórca instalacji, obiektów, wideo, performance. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obecnie prowadzi Pracownię Interdyscyplinarną. Interesuje go tematyka ciała, jego tożsamość, dyscyplinowanie oraz doświadczanie. Porusza kwestie percepcji, funkcjonowania zmysłów oraz oddziaływania barw. W swojej twórczości wykorzystuje wątki autobiograficzne.

MAŁGORZATA SZYMANKIEWICZ (ur. w 1980) – artystka wizualna. W swoich obrazach nawiązuje do tradycji malarstwa abstrakcyjnego. Ostatnio poszerzyła pole działania o rzeźbę, obiekt w przestrzeni i mural. Studiowała dia na Wydziale Edukacji Artystycznej i na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obecnie pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie.

--------------------
Podziękowania dla Pana Profesora Zbigniewa Kadłubka, językoznawcę z Uniwersytetu Śląskiego i specjalistę od języka śląskiego za konsultacje przy wyborze tytułowego hasła. 
--------------------


Wystawa A Place Where We Could Go to premierowa odsłona ośmiu autonomicznych projektów (wystaw) Magdy Fabiańczyk, Erli S. Haralsdóttir, Larsa Holdhusa i Frederika Gruyaerta, Rafała Jakubowicza, Darri Lorenzena, Łukasza Skąpskiego, Krïstïana Skylstada, Łukasza Surowca oraz dokumentacja wcześniej zrealizowanej pracy site-specific Pawła Kulczyńskiego. Wszystkie są wynikiem rezydencji artystycznych na terenie Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. 

________________________________________________________________________ŁUKASZ SKĄPSKI | I LOVE MY HEIMAT as part of the exhibition A Place Where We Could Go
Opening on Saturday, 8 March, 7 pm at CSW Kronika in Bytom. 

The project consists of creating a tattoo sampler on the theme of ‘I Love My Heimat” [I Love My Homeland], expressed in the Silesian dialect. The artists invited to take part in the project have used this statement in Silesian as the motif of the tattoos that they have designed.
The designs will be in the form of images on canvas or paper, incorporating the whole statement or a part thereof. The original title of the exhibition combines Polish, Czech and German words, the three languages that have had the greatest influence on the development of the Silesian dialect.
‘Small motherlands’, local dialects, architectural styles and social mores are the essence of cultural wealth. The disappearance of any, however small, part of local culture, impoverishes our common culture. To this day the Silesians feel aggrieved that in the Polish People’s Republic the Silesian dialect was eradicated in Silesian schools. This extermination of Silesian culture was political and carried out on orders from the central government in Warsaw. Even now, some politicians do not understand the subtle issues involved in the Silesian identity.
The multi-layer project can be interpreted in the context of the startling anti-Silesian and nationalistic statements of some Polish politicians and the rising popularity of populist movements in Central Europe and, on the other hand, some parts of the Upper Silesian population lobbying for the recognition of Silesian as a language rather than a dialect. Many other factors provide the background for the interpretation of the project.

The artists who took part in creating the tattoo sampler: Ayuta, Rafał Bujnowski, Paweł Jarodzki, Łukasz Jastrubczak, Tomasz Kowalski, Piotr Kurka, Kamil Kuskowski, Mikołaj Małek, Malwina Rzonca, Wilhelm Sasnal, Grzegorz Sztwiertnia, Małgorzata Szymankiewicz.

The designs will be presented at the exhibition and combined into a sampler published as a limited-edition art book. The book will be available at a tattoo studio, where volunteers keen on getting a tattoo will be able to have a design of their choice tattooed free of charge for the duration of the exhibition at CSW Kronika. The executed tattoos will be photographed and the documentation of the process will be progressively added to the exhibition itself.


ŁUKASZ SKĄPSKI (born 1958) – a visual artist. Graduate of the Faculty of Painting at the Academy of Fine Arts in Krakow, where, during 2002 – 2008, he held a post as a lecturer. In 2006, awarded a PhD at the Academy of Fine Arts in Poznań. Since 2010, he has been running the Intermedia Studio at the Academy of Fine Arts in Szczecin. He creates installations, objects, videos and photographs. In recent years, he has focused on social and political issues. His works can be found in collections including the Museum of Art in Łόdź, the National Museum in Krakow, the Silesian Museum in Katowice, the Museum of Photography in Krakow, the Arsenał Gallery in Białystok, Bunkier Sztuki in Krakow and in private collections. Since 2001, he has been a founding member of Supergrupa Azorro.
 AYUTA – a visual artist performing under a moniker. Exhibition début during the exhibition I Love My Heimat at CSW Kronika.

RAFAŁ BUJNOWSKI (born 1974) – a painter, graphic artist, author of videos, installations and artistic actions. A graduate of the Faculty of Graphics at the Academy of Fine Arts in Krakow, he also studied at the Faculty of Architecture at the Polytechnic in Krakow. A co-founder of Grupa Ładnie. During 1998 – 2001 he ran the Open Gallery in Krakow. Awarded the prestigious Kunstpreis Europas Zukunft (2005). Represented by the Raster Gallery in Warsaw.

PAWEŁ JARODZKI (born 1958) – a painter, graphic artist, draughtsman, author of comics. Also involved in poetry and video art. A Graduate of the Faculty of Painting, Sculpture and Graphic Art at the State Higher School of Plastic Arts in Wrocław. Co-founder of group Luxus. He has employed a variety of stylistic conventions, also using stencil and quotation and deliberately rejecting graphic and formal correctness. A professor at the Academy of Fine Arts in Wrocław and a curator at the BWA Awangarda in Wrocław.

ŁUKASZ JASTRUBCZAK (born 1984) – a visual artist. In 2009 received a diploma with merit at the Academy of Fine Arts in Katowice. He makes films, installations, photographs and drawing and composes music. His work has been shown by galleries in New York, Madrid, Dortmund and Liverpool. He made his debut with two individual exhibitions at CSW Kronika in Bytom. Received the young artists award at the Deutsche Bank Foundation Award Views 2013. He has been lecturing at the Academy of Art in Szczecin. He is represented by the Dawid Radziszewski Gallery.

TOMASZ KOWALSKI (born 1984) – a painter, draughtsman, author of collages, machine objects, installations, video works. He is also a music composer. He graduated at the Faculty of Painting of the Academy of Fine Arts in Krakow. A member of ephemeral musical formations Anna Dymna Ensemble and Masters of the Universe. He lives and works in Berlin and Krakow. He is represented by the Dawid Radziszewski Gallery.

PIOTR KURKA (born 1958) – a visual artist. A graduate of the State Higher School of Plastic Arts in Poznań (now: the University of Arts), where he is presently in charge of the Studio of Intermedia Activities. A co-founder of Koło Klipsa (1983). During 1988 – 1989 the artist worked closely with Neue Bieremiennost. Piotr Kurka’s work is saturated with spirituality and idiosyncratic sensitivity in the perception of reality, with a considerable emotional cargo. Its trademark is its borderline real and surreal narrative, full of striking metaphors and symbolism.

KAMIL KUSKOWSKI (born 1973) – a visual artist. A graduate of the Academy of Fine Arts in Łόdź. Currently, he holds a post at the Academy of Art in Szczecin. In his art, he strives to tackle the medium of painting, the place of painting in art and its history, arriving at reflections on the institutional framework of art.

MIKOŁAJ MAŁEK (born 1983) – a visual painter, the author of installations and videos. A graduate of the Academy of Fine Arts in Krakow. His individual exhibitions include Bunkier Sztuki in Krakow.

MALWINA RZONCA (born 1973) – a visual artist.
In her work she employs painting, dance, performance, video choreography and photography. She studied at the Academy of Fine Arts in Krakow. Since 1991 she has worked as an artist in the field of contemporary dance.
WILHELM SASNAL (born 1972) – a visual artist. In his art he uses themes taken from daily life, using such techniques as painting, film, drawing and poster. He graduated from the Academy of Fine Arts in Krakow. A co-founder of Grupa Ładnie. He has worked closely with the Foksal Gallery Foundation in Warsaw. His works have been exhibited in the most important galleries in Poland and abroad. He lives and works in Krakow.

GRZEGORZ SZTWIERTNIA (born 1968) – a visual artist. A painter, author of installations, objects, video and performance. He studied at the Academy of Fine Arts in Krakow, where presently he is in charge of the Intermedia Studio. He is interested in themes related to the human body, its identity, discipline and experience. He raises the issues of perception, the functioning of the senses and the impact of colour. His work contains autobiographical themes.

MAŁGORZATA SZYMANKIEWICZ (born 1980) – a visual artist. In her works she draws on the tradition of abstract painting. Recently she has widened her field of activity to include sculpture, spatial objects and murals. She studied at the Faculty of Artistic Education and the Faculty of Painting at the Academy of Fine Arts in Poznań. Presently she holds a post at the Academy of Art in Szczecin.

***
With thanks to Professor Zbigniew Kadłubek, a linguist from the Silesian University and a specialist in the Silesian language for consultation in selecting the title slogan.

***


The exhibition A Place Where We Could Go is the premiere showing of eight autonomous projects (exhibitions) by Magda Fabiańczyk, Erla S. Haralsdóttir, Lars Holdhusa and Frederik Gruyaert, Rafał Jakubowicz, Darri Lorenzen, Łukasz Skąpski, Krïstïan Skylstad and Łukasz Surowiec as well as the documentation of the site-specific work by Paweł Kulczyński prepared earlier. All the projects are the result of artistic residencies in Upper Silesia and the Dąbrowa Basin.


                                           Ayuta, Przaja moimu hajmatowi, 2014